Początki cechu sięgają przełomu lat 1945/1946, kiedy szczycieńscy rzemieślnicy wraz z innymi cechami ufundowali sztandar dla Cechu Rzemiósł Różnych w Szczytnie. Nieprzerwanie od początku działalności cech bierze czynny udział w życiu gospodarczym i kulturalnym regionu.
Do 1978 r. cech nie miał własnej siedziby. W 1971 r. zrodziła się myśl budowy Domu Rzemiosła, a rok później Komitet Budowy rozpoczął gromadzenie środków na ten cel. 12 maja 1976 r. prace budowlane ruszyły, a 23 września 1978 r. władze województwa i miasta oraz jednostki nadrzędne rzemiosła wzięły udział w uroczystym otwarciu budynku. 567m kw. własnego budynku zwiększyło możliwości działania cechu.
Aby uczcić pięćdziesięciolecie cechu, w 1996 r. rzemieślnicy ufundowali drugi sztandar. Rok 2000 przyniósł cechowi insygnia z oprawą poświęcenia.
Dziś cech zrzesza około 60 zakładów z terenu powiatu szczycieńskiego, w których widzę mogą zdobywać uczniowie. Organizacja bierze czynny udział w akcjach charytatywnych na rzecz szkół, powodzian i placówek oświatowych.
Podstarszy Cechu
Działania podejmowane przez cech i jego członków mają istotny wpływ na życie mieszkańców naszego regionu. Spotykają się z ich uznaniem, czego dowodem są liczne, zarówno indywidualne – dla rzemieślników, jak i dla zbiorowe – dla organizacji, wyróżnienia. Należą do nich:
Biuro Cechu czynne poniedziałek – piątek w godz od 7.00 do 16.00